Regulamin
REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU "WIELKIE SERCE" DZIAŁAJĄCEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KONIUSZY§ 1
Pojęcie wolontariatu:
- Wolontariat to bezpłatne i dobrowolne działanie na rzecz innych ludzi, świadome angażowanie się w sprawy społeczne np. pomoc koleżeńską, świąteczne zbiórki żywności.
- Pojęcie wolontariatu pochodzi od łacińskiego słowa "volontarius", czyli "dobrowolny".
- Wolontariat jest jednym z zadań wychowawczych i edukacyjnych szkoły, które sprzyja rozwojowi kreatywności uczniów, współpracy, empatii i postaw prospołecznych.
- Działalność wolontariatu regulują przepisy prawne- §8 Regulaminu.
- Wolontariat szkolny jest inicjatywą młodzieży, w której może wziąć udział każdy, niosąc bezinteresowną pomoc wszędzie tam, gdzie jest potrzebna.
§ 2
Podstawowe założenia działalności Szkolnego Koła Wolontariatu "Wielkie Serce":
- Powstało w roku szkolnym 2019/2020 z inicjatywy pań Marzanny Kowalskiej i Natalii Skórskiej.
- Celem głównym działalności Koła jest wypracowanie systemu wdrażania młodzieży szkolnej do wszelkich działań opartych na zasadach dobrowolności i bezinteresowności, poprzez uwrażliwianie młodzieży na potrzeby innych, zachęcanie do bezinteresownego niesienia pomocy w środowisku szkolnym i lokalnym, przygotowanie do podejmowania działań z własnej inicjatywy, naukę odpowiedzialności, stwarzanie okazji do wykazywania się własnymi umiejętnościami.
- Członkami Koła mogą być uczniowie klas IV-VIII zainteresowani ideą wolontariatu, których rodzice/ opiekunowie prawni wyrażą pisemną zgodę na działalność w ramach Koła Wolontariatu na terenie szkoły, bądź na działalność pozaszkolną w instytucjach i placówkach, które wymagają dodatkowej zgody rodzica/ opiekuna prawnego.
- Członkowie Klubu Wolontariatu respektują regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu, są odpowiedzialni, otwarci, wywiązują się z umów i wychodzą z własnymi inicjatywami.
- Opiekunem Koła Wolontariatu może zostać każdy nauczyciel, szkolny pedagog, który wyrazi taką chęć.
- Do Szkolnego Koła Wolontariatu mogą należeć uczniowie klas IV - VIII, którzy chcą nieść bezinteresowną pomoc potrzebującym, potrafią współpracować w grupie, wykazują inicjatywę w działalności na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.
- Do działalności Koła mogą włączać się uczniowie klas młodszych w miarę ich możliwości i potrzeb szkoły.
§ 3
Zakres działalności:
- Na terenie szkoły: organizowanie pomocy koleżeńskiej w ramach działalności świetlicy szkolnej, praca w bibliotece szkolnej, organizowanie charytatywnych zbiórek pieniężnych w ramach programów ogólnopolskich lub związanych z lokalnymi inicjatywami, udział w akcjach typu zbiórki karmy dla schronisk zwierząt, organizowanie kiermaszów i innych jednorazowych akcji charytatywnych.
- Poza szkołą: udział w akcjach charytatywnych typu świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących, wolontariat na rzecz WOŚP, praca w schroniskach zwierząt i placówkach zajmujących się pomocą społeczną (na podstawie porozumień pomiędzy Szkołą, a tymi placówkami, które wymagają odrębnej zgody rodzica/ opiekuna na każdą z tych inicjatyw).
§ 4
Prawa Wolontariusza:
- wybiera zakres, czas i miejsce pracy zgodnie z własnymi umiejętnościami, przekonaniami, oraz możliwościami organizacyjnymi i potrzebami Szkoły,
- zgłasza własne propozycje,
- pracuje w wymiarze, który nie utrudnia mu nauki w szkole, pomocy w domu i pozwala na odpoczynek,
- otrzymuje wsparcie od opiekunów i innych wolontariuszy,
- może zrezygnować z działalności w Kole po uprzednim zgłoszeniu tego faktu do opiekuna,
- ma prawo do pisemnego zaświadczenia o odbytej pracy.
§ 5
Obowiązki wolontariusza:
- przed przystąpieniem do działalności w ramach Koła przedstawia pisemną zgodę rodziców lub opiekunów,
- wykazuje się wysoką kulturą osobistą i etyką- respektuje regulaminy, oraz zasady panujące w instytucjach, na rzecz których pracuje np. tajemnicy zakładu pracy,
- wywiązuje się z obowiązków i rzetelnie prowadzi indywidualną kartę ewidencji pracy wolontariusza,
- współpracuje w grupie, uczestniczy w pracach i spotkaniach Koła,
- pracuje dobrowolnie i bezpłatnie.
§ 6Formy nagradzania wolontariuszy:
- pochwała słowna na forum Koła, szkoły i indywidualna,
- dyplomy, listy pochwalne i zaświadczenia na temat pracy,
- przekazanie opinii o pracy ucznia szkolnemu wychowawcy.
§ 7
Formy kar dla wolontariuszy za nieprzestrzeganie regulaminu Szkolnego Koła Wolontariatu:
- upomnienie,
- zgłoszenie złamania regulaminu do wychowawcy,
- zgłoszenie złamania regulaminu do Dyrektora Szkoły,
- wykluczenie z Koła Wolontariuszy.
§ 8
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 ze. zm.).
2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. 2016, poz. 59)
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r., poz. 610)
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla szkoły branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposobiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. 2017, poz. 356)
5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U z 2018 r., poz. 467).
Załączniki do regulaminu:
1. Zgoda rodziców/ opiekunów prawnych.
2. Karta ewidencji działań na rzecz Klubu Wolontariatu.
Opracowały:
Marzanna Kowalska
Natalia Skórska
Monika Biernat