Ewaluacja
W roku szkolnym 2014/15 Kuratorium Oświaty w Krakowie przeprowadzilo ewaluację problemową w Szkole Podstawowej w Koniuszy. Z jej wynikami można się zapoznać klikając w link poniżej:
Ewaluacja wewnętrzna w roku szkolnym 2015/16
Przedmiot ewaluacji
Adaptacja dzieci w oddziale przedszkolnym i kl. I – III ze względu na obniżenie wieku spełniania obowiązku przedszkolnego i szkolnego.
Termin
1 października 2015 r.- 25 maja 2016 r.
Skład zespołu
- Kozera, J. Książek
Ewaluacja wewnętrzna w roku szkolnym 2014/15
Wyciąg z Raportu z procesu ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w roku szkolnym 2014/15
Przedmiot ewaluacji
„Oferta edukacyjna umożliwia realizację podstawy programowej”.
Termin
1 października 2014 r.- 25 maja 2015 r.
Skład zespołu
M. Kowalska, D. Szopa, M. Biernat
Data sporządzenia raportu: czerwiec 2015 r. Pełna treść znajduje się u Dyrektora Szkoły.
KRYTERIA:
- Zgodność z przepisami prawa.
- Monitorowanie realizacji podstawy programowej.
- Dostosowanie oferty do potrzeb i możliwości dzieci.
- Atrakcyjność rozwiązań programowych
CELE EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ:
- Pozyskiwanie informacji, w jakim stopniu oferta edukacyjna placówki umożliwia realizację podstawy programowej.
- Dostosowanie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej do potrzeb i zainteresowań uczniów.
- Analiza wyników
Poszukiwano odpowiedzi na następujące pytania kluczowe:
- Które przepisy prawa określają wymagania związane z realizacja podstawy programowej?
- W jaki sposób nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zdobywają wiedzę na temat nowej podstawy programowej?
- Czy w szkole zostały stworzone odpowiednie warunki do realizacji nowej podstawy programowej w zakresach poszczególnych rodzajów edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, ruchowej, artystycznej, społecznej.
- Jakimi kryteriami kierują się nauczyciele przy wyborze programów?
- W jaki sposób nauczyciele monitorują realizację podstawy programowej?
- W jaki sposób nauczyciele uwzględniają potrzeby i możliwości dzieci przy wyborze oferty programowej do zajęć obowiązkowych i dodatkowych?
- W jakim stopniu rozwiązania wprowadzone przez nauczycieli przy realizacji podstawy programowej są atrakcyjne dla uczniów?
- W jaki sposób oferta edukacyjna umożliwia rozwój zainteresowań uczniów?
- Jak nauczyciele gromadzą informacje o postępach w nauce i efektach pracy dzieci?
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania kluczowe dokonano analizy stosownych dokumentów:
- Ustawy o systemie oświaty – art. 22a.
- Rozporządzenie MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania, Rozporządzenie MEN z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie dopuszczenia do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników (Dz. U. Nr 89 poz. 730).
- Programy aktualnie realizowane w szkole.
- Harmonogram zajęć dodatkowych.
- Arkusze monitoringu podstawy programowej.
- Dzienniki lekcyjne i pozalekcyjne.
- Dokumentacja wychowawców.
Analiza wyników badań :
Z analizy porównawczej w/w dokumentów oraz wywiadów przeprowadzonych z dyrektorem i wybranymi nauczycielami przedmiotów wynika, że przy wyborze oferty edukacyjnej podstawowym kryterium jest możliwość realizacji podstawy programowej na każdym etapie nauczania. Informacja o zmianach programowych i organizacyjnych została przekazana rodzicom na pierwszych spotkaniach klasowych i szkolnych, jak również pisemnie i w inny sposób.
Procesy edukacyjne są realizowane w szkole z wykorzystaniem zalecanych warunków i sposobu realizacji podstawy programowej. Uczniowie mają możliwość korzystania z sali komputerowej, hali sportowej, biblioteki, świetlicy, sprzętu, pomocy i wyposażenia zakupionych w ramach różnych projektów.
Nauczyciele przy realizacji podstawy programowej wykorzystują różne pomoce dydaktyczne: pomoce multimedialne, materiały poglądowe, karty pracy, pakiety edukacyjne, gry dydaktyczne, sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku. Zajęcia z poszczególnych edukacji, lekcji odbywają się w sali lekcyjnej, w naturalnym środowisku, jak również na wycieczkach edukacyjnych poza miejscem usytuowania szkoły.
Zajęcia z edukacji przyrodniczej nauczyciele cyklicznie organizują w naturalnym środowisku zwracając szczególna uwagę na ogólnoświatowe problemy ekologiczne. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, bibliotekarz, polonista rozwijają zamiłowanie do czytelnictwa poprzez wdrażanie pięknego czytania w tok zajęć, rozmowy o przeczytanych utworach, uczenie się na pamięć wierszy, piosenek. Wszyscy zachęcają do korzystania z księgozbioru biblioteki szkolnej. Uczniowie maja możliwość rozwijania wrażliwości muzycznej podczas zajęć edukacyjnych, uroczystości szkolnych i lokalnych.
Realizacja podstawy programowej daje możliwość dzieciom rozwijać swoje zamiłowania i zainteresowania, które są prezentowane na wystawach, na stronach internetowych szkoły i gminy, podczas przeglądów twórczości artystycznej, imprez szkolnych i środowiskowych, konkursów i zawodów sportowych na różnych szczeblach.
Wszyscy nauczyciele wskazali, iż motywują uczniów do nauki, a wybrane podręczniki są pomocne w zdobywaniu wiedzy przez uczniów.
Programy i projekty, które realizuje szkoła czynią proces edukacji skuteczniejszym w zakresie każdej edukacji. Szkoła wykorzystuje w sposób efektywny możliwości środowiska lokalnego i mieszkańców, rodziców i innych.
Organizowane wyjazdy, wycieczki szkolne i zielona szkoła w znacznym stopniu umożliwiają pełną realizację podstawy programowej. Przy planowaniu pracy dydaktyczno– wychowawczej nauczyciele korzystają z: Programu Wychowawczego Szkoły, Programu Profilaktyki, przestrzegają postanowień Statutu Szkoły.
W szkole prowadzony jest udokumentowany monitoring realizacji podstawy programowej. Analiza arkuszy monitoringu podstawy programowej prowadzonych przez dyrektora szkoły wykazała, że nauczyciele na bieżąco monitorują jej realizację: składają sprawozdania z realizacji podstawy programowej, systematycznie diagnozują wiedzę.
Żaden z nauczycieli nie wykazał jakichkolwiek trudności w realizacji podstawy programowej.
Z analizy ankiet wynika, że oferta edukacyjna proponowana przez szkołę spełnia oczekiwania, umożliwia uczniom odniesienie sukcesu na miarę ich możliwości. Rozwijają oni swoje zainteresowania i uzdolnienia, poprzez różnorodne metody i formy pracy stosowane przez nauczycieli. Wykorzystywane pomoce dydaktyczne poparte podręcznikami pozwalają im lepiej zrozumieć nowe wiadomości i umiejętności. Szkoła zaspokaja potrzeby uczniów, a nauczyciel dostosowuje wymagania dydaktyczne do indywidualnych potrzeb ucznia, dzięki czemu każdy rozwija swoje zainteresowania, uzdolnienia i aspiracje. Rodzice są zadowoleni, że uzyskują informacje zwrotne o wynikach dziecka. Oferta wycieczek i wyjazdów jest wystarczająca i odpowiada zainteresowaniom i możliwościom psychofizycznym dziecka. Rodzice wspierają działania szkoły. Uczniowie mają możliwość rozwijania swojej aktywności fizycznej.
Na podstawie wyników przeprowadzonych badań dokonano określenia mocnych i słabych stron oferty edukacyjnej umożliwiającej realizację podstawy programowej i przedstawiono rekomendacje.
Mocne strony:
- Oferta edukacyjna daje szanse realizacji podstawy programowej i jest z nią spójna. Uwzględnia potrzeby rozwojowe i edukacyjne uczniów.
- Zgodnie z rekomendacjami z ubiegłego roku kontynuuje się prowadzone w szkole analizowanie wyników sprawdzianu zewnętrznego oraz badań wewnętrznych, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, ze szczególnym wskazaniem na wnikliwą analizę porównawczą w celu stwierdzenia, jak na przestrzeni kolejnych lat kształtowały się umiejętności uczniów na wszystkich poziomach nauczania. Dopracowano procedurę komunikacji między szkołą a rodzicami i uczniami na temat analiz sprawdzianów próbnych i sprawdzianu właściwego oraz płynących z nich wniosków.
- Programy realizowane w klasach nauczyciele wybierają zgodnie z obowiązującą procedurą, uwzględniając potrzeby i możliwości dzieci, a rodzice są informowani o wyborze programów nauczania i zestawów podręczników.
- Baza materialna szkoły jest systematycznie wzbogacana i dostosowywana do rosnącej liczby dzieci klas młodszych.
- Dla uczniów wymagających pomocy organizowane są zajęcia specjalistyczne, a dla uczniów uzdolnionych zajęcia rozwijające ich zainteresowania.
- W zakresie sfery opiekuńczo – wychowawczej na terenie szkoły organizuje się szereg stałych, tradycyjnych już imprez umożliwiających prezentacje indywidualnych uzdolnień uczniów. W ciągu całego roku szkolnego odbywają się również zawody sportowe oraz finały konkursów szkolnych i pozaszkolnych.
- Nauczyciele gromadzą dokumentację dokumentują przebiegu procesu edukacyjnego dzieci.
- Podstawa programowa jest realizowana przez nauczycieli systematycznie i planowo.
Słabe strony:
- Zbyt mała liczba stanowisk komputerowych do zajęć w klasach młodszych.
- Brak miejsca do zabaw na świeżym powietrzu dla dzieci młodszych.
Rekomendacje:
- Regularnie uzupełniać wyposażenie klas w sprzęt wspomagający proces edukacyjny.
- Zbudować plac zabaw w związku z rosnącą w szkole liczbą dzieci realizujących obowiązek szkolny na mocy Rozporządzenia o obniżeniu wieku szkolnego.
- Doposażyć bazę oddziału przedszkolnego.