• 2020/2021

• Funkcjonowanie biblioteki szkolnej i praca nauczyciela bibliotekarza

w roku szkolnym 20020/2021

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN. Szczegółowe instrukcje korzystania ze zbiorów oraz procedury bezpieczeństwa są dostępne na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

Celem procedur jest:

1)     zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,

2)     umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej, oddanie wypożyczonych pozycji.

Obowiązki czytelników:

1)     Do biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły.

2)     Przed wejściem do biblioteki szkolnej dezynfekujemy ręce płynem do dezynfekcji.

3)  W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem.

4)     W punkcie obsługi czytelnika mogą przebywać tylko 2 osoby-  oddająca książki i oczekująca

na wypożyczenie. Osoby te zachowują dystans 2 m. W przypadku większej liczby osób wypożyczających, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m.

5)     W czytelni mogą przebywać 2 osoby zachowując dystans 2 m.

6)     Oddawane książki wkładamy do pojemnika- muszą one przejść okresową kwarantannę

(2 dni w strefie niedostępnej dla czytelnika).

7)     Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

Obwiązki bibliotekarza:

1) Bibliotekarz obsługujący czytelników biblioteki stosuje zasady profilaktyki zdrowotnej, zakłada maseczkę, dezynfekuje ręce lub zakłada jednorazowe rękawice ochronne.

2)     Znakuje książki zwrócone przez czytelników datą zwrotu i odkłada w odrębne miejsce poddając je

2-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ  i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).

3)    W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze czytelników biblioteki bibliotekarz wietrzy sale, przeciera powierzchnie płaskie.

4)     Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia –pracownicy dezynfekują

środkami zapewnionymi przez szkołę powierzchnie płaskie i sprzęty
            w pomieszczeniu biblioteki.

Działania biblioteki:

1)  Biblioteka podejmuje inicjatywy skierowane do czytelników, które ułatwiają im dostęp do kultury, wiedzy i informacji.

2)     Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.

3)     Nauczyciel bibliotekarz jest w kontakcie z czytelnikami, proponuje różne formy aktywności.

4)     Nauczyciel bibliotekarz współpracuje z pozostałymi nauczycielami,
            aby wspomagać proces dydaktyczny.

5)  Na stronie internetowej szkoły i w zakładce biblioteka są umieszczane linki do darmowych audiobooków i e-booków, listy polecanych książek, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki

do instytucji kultury oferujących wirtualny dostęp do światowych muzeów, sztuk teatralnych, linki

do bibliotek cyfrowych zawierających najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii.

6)      Biblioteka prezentuje istotne bieżące informacje dotyczące akcji, konkursów wydarzeń czytelniczych.