• Aktywna Tablica

• W roku 2017 nasza szkoła przystąpiła do Rządowego Programu – „AKTYWNA TABLICA”.

W trakcie realizacji Programu nastąpiło polepszenie kompetencji zarówno nauczycieli jak i uczniów w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnej. Nowoczesne technologie zwiększają motywację uczniów i nauczycieli oraz dostarczają nowych doświadczeń w procesie edukacji, ale przede wszystkim lekcja jest bardziej urozmaicona i staje się atrakcyjna dla uczniów. Uczniowie na lekcjach są bardziej aktywni i zaangażowani w działania proponowane przez nauczyciela. Stosowanie technologii informacyjno- komunikacyjnej rozwija samodzielność uczniów, tablice są wykorzystywane na zajęciach nie tylko grupowych, ale również indywidualnych.  Uczniowie chętnie przystępują do zadań edukacyjnych na lekcji. Wykorzystywanie tablic na zajęciach edukacyjnych pozwala uczniom zrozumieć abstrakcyjne tematy i pojęcia po przez użycie przykładów w formie graficznej. Udział w programie wpłynął na twórcze myślenie, wnioskowanie i kojarzenie, które jest bardzo ważne przy uczeniu się matematyki.  Zastosowanie tablic daje możliwość wykorzystywania wielu zmysłów jednocześnie, dzięki czemu uczniowie uczą się szybciej nowych treści programowych. Ponadto w praktyce pedagogicznej czynne użycie tablicy przez uczniów to skuteczniejszy trening niż szkolenie techniczne.

Nauczyciel może z całą pewnością szybciej opracować i przygotować materiały edukacyjne potrzebne do lekcji dzięki wykorzystaniu technologii a zwłaszcza tablic interaktywnych. Dzięki technologiom informacyjno- komunikacyjnych ułatwiona jest wymiana materiałów edukacyjnych między nauczycielami. Nauczyciele przez stosowanie TIK poszerzyli swoją wiedzę dydaktyczną, ale również nastąpiła współpraca nauczycieli w zakresie doskonalenia warsztatu pracy. Niewątpliwie zwiększyła się skuteczność nauczania dzięki stosowaniu ćwiczeń interaktywnych, mapy myśli oraz różnych oprogramowań np. The Human Body, gdzie dziecko uczy się w trój wymiarze budowy człowieka czy aplikację, dzięki, której możemy poznać planety.

Harmonogram działań międzyszkolnej sieci współpracy w programie

„AKTYWNA TABLICA”

Stworzenie międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu poprzez  nawiązanie współpracy z Zespołem Szkolno- Przedszkolnym w Niegardowie oraz Szkołą Podstawową im. Bartosza Głowackiego w Rzędowicach. Współpraca uwzględnia:

1)     zorganizowanie spotkań w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli wykorzystujących TIK w nauczaniu, które umożliwiły wymianę doświadczeń a takżę przeprowadzenie dyskusji na temat stosowanych form i metod wykorzystania nowoczesnych technologii  w nauczaniu danego przedmiotu. Odbyły się spotkania nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, nauczycieli klas 1 – 3 oraz nauczycieli uczących języków obcych.

2)     udział w co najmniej 3 spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli

1. warsztaty: „Praca z uczniami metodą eksperymentu”,
          2. szkolenie: „Technologie Informacyjno – komunikacyjne w dydaktyce”,
          3. szkolenie: „Warsztaty z programowania”.

3)     zorganizowanie w szkole w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu

1. Święto patrona Szkoły

4)     dzielenie się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli,  opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK oraz  przykładów dobrych praktyk

1. stworzenie zakładki na internetowej stronie szkoły i zamieszczanie informacji o realizacji programu,
          2. udostępnianie na stronie internetowej opracowanych przez nauczycieli współpracujących szkół scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK oraz przykładów dobrych praktyk.

Scenariusze zajęć i materiały z warsztatów:

scenariusz_z_matematyki_TIK.docx

Scenariusz_zajec_zintegrowanych_w_klasie_pierwszej_z_wykorzystaniem_tablicy_interaktywnej.docx

Dzien_Bezpiecznego_Internetu.doc

scenariusz_zajec_zintegrowanych_w_klasie_III_szkoly_podstawowej.docx